صفحه اصلي|فارسي|French
سه شنبه ٠١ خرداد ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 868203
 بازدید امروز : 134
 کل بازدید : 2476644
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
اخبار > گزارش رایزنی فرهنگی از


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش رایزنی فرهنگی از

از 4 فروردین تا 7 فروردین 1396، نمایشگاه سالانه کتاب پاریس برگزار خواهد شد. برگزاری سالن کتاب پاریس یکی از جمله رویدادهای فرهنگی مهم در سطح اروپا به حساب می آید و هرساله مساحتی معادل 55 هزار متر مربع در محل دائمی نمایشگاه های پاریس واقع در منطقه پورت دو ورسای (Porte de Versaille) به آن اختصاص داده می شود. به مناسبت این رویداد فرهنگی، همه ساله در فصل بهار، 1200 ناشر و 2000 نویسنده از 37 کشور جهان در این نمایشگاه گرد هم می آیند و نزدیک به 500 نشست و 4000 جلسه رونمایی از کتاب های تازه انتشاریافته برگزار می گردد.

در جریان برگزاری این نمایشگاه، بازدیدکنندگان این فرصت را پیدا می کنند تا همزمان از تازه های ناشران فرانسوی و خارجی در نزدیک به 500 غرفه خارجی و جایگاه های عرضه عمومی که به این امر اختصاص داده شده است، بازدید نمایند.

هر ساله 5 محور کاری برای نمایشگاه کتاب پاریس پیش بینی می شود و گروهی از نویسندگان به عنوان نمایندگان یک شهر و یک کشور در آن مشارکت نموده و این فرصتی است برای برگزاری کنفرانس ها و نشست های متعدد پیرامون کتاب و فرهنگ کتابخوانی. در ضمن، سالن کتاب پاریس فرصت مناسبی است برای مخاطبان کتابخوان که به کتاب های مطلوب خود در زمینه های مورد علاقه اشان به راحتی دسترسی پیدا کنند.

 

در حاشیه برگزاری این سالن کتاب زمینه های کاری و تبادل نظر با افراد مشغول به کار در این حرفه نیز فراهم آمده است و افراد علاقمند می توانند به صورت مستقیم با ناشران ، نویسندگان، کتاب فروشان، کتابداران، توزیع کنندگان کتاب، نمایندگان بخش های گرافیک کتاب، همچنین مترجمان و تصویرگران کتاب  تعامل و گفتگو داشته باشند.

یکی برنامه های پیش بینی شده برای نمایشگاه کتاب پاریس، بنا به عادت و سنت پیشین این نمایشگاه که از سال 1988 تا کنون هر ساله به اجرا در آمده است، معرفی ادبیات یکی از کشورهای فعال حاضر در نمایشگاه است. سالن کتاب 2017 پاریس این بار معرف ادبیات مراکش به عنوان یکی از کشورهای مغرب عربی می باشد. و این اولین بار است که ادبیات و فرهنگ یک کشور عربی به حاضران در نمایشگاه معرفی می گردد. در جریان این برنامه ادبی، چهره های شناخته شده مراکش در کنار استعدادهای جوان این کشور به حاضران معرفی می شوند.

 

شایان ذکر است در نمایشگاه امسال حدود 30 هزار فعال در عرصه کتاب در این نمایشگاه حضور فعال دارند. همچنین به روال سال های گذشته موسسه نمایشگاه های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در پاریس در این نمایشگاه حضور یافته و برنامه های مختلفی را پیش بینی نموده است که به تفصیل متعاقبا ارائه خواهد شد.


١٣:٥٢ - 1396/01/02    /    شماره : ٦٧٤٢٩٣    /    تعداد نمایش : ٣٣٩خروج
تازه ها

// -->
مناسبتها

کنسرت استاد کلهر

پیوندها