صفحه اصلي|فارسي|French
سه شنبه ٠١ خرداد ١٣٩٧
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 868192
 بازدید امروز : 47
 کل بازدید : 2476557
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
اخبار > نشست نشر دانشگاهی و ضرورت تعامل با ناشران دانشگاهی و بین المللی


  چاپ        ارسال به دوست

نشست نشر دانشگاهی و ضرورت تعامل با ناشران دانشگاهی و بین المللی

 

نشست تخصصی نشر دانشگاهی و ضرورت تعامل با ناشران دانشگاهی بین المللی، عصر جمعه مورخ پنجم فروردین سال 96 در محل کتابخانه خانه فرهنگ ایران در پاریس برگزار شد. در این نشست جمعی از اساتید و مدیران دانشگاهی شامل؛ دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شیراز، دانشگاه اصفهان، دانشگاه گیلان، جناب آقای دکتر قربانی رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران و نیز مدیرانی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری حضور داشته و به مباحثه و تبادل نظر در این زمینه پرداختند.

در ابتدا، دکتر حاج جباری مدیر کل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، به طرح مقدماتی پیرامون ساختار وزارت علوم در حوزه نشر و ترجمه آثار دانشگاهی به زبان های خارجی پرداختند. ایشان همچنین اولین دوره تجربه حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب پاریس را مثبت ارزیابی کرده و آن را تجربه جدید و ارزشمندی برای ادوار آتی این گونه مجامع بین المللی دانستند. لذا تدوین یک سیاست منظم برای برنامه ریزی جهت شرکت در رویداد های علمی و فرهنگی آینده را مهم دانستند. این مساله می تواند در ابعاد گوناگون محتوایی و شکلی در سطوح مختلف موثر واقع شود. از سویی دیگر پیشرفت و توسعه این بخش از نشر کتاب خواهد توانست اثر بسزایی در ترقی جایگاه دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی بین المللی داشته باشد.

سخنران نخست دکتر مظفر چشمه سهرابی از دانشگاه اصفهان بودد. ایشان در ابتدا به ارائه تاریخچه ای از نشر دانشگاهی و برخی آمار انتشارات دانشگاه های کشور پرداختند. در این راستا، مرکز نشر دانشگاهی بعنوان یکی از اولین ناشران دانشگاهی و خصوصی فعالیت خود را از سال 1310 آغاز کرده است، ولی در مقابل اولین نشر دانشگاهی دولتی انتشارات دانشگاه تهران است که فعالیت خود را از سال 1325 با انتشار بیش از پنج هزار عنوان کتاب آغاز کرده است. وی با اشاره به ثبت 550 ناشر دانشگاهی در ایران، انتشارات سمت (از 1382) را یکی از پیشگامان این حوزه با انتشار بیش از دوهزار عنوان کتاب معرفی کردند. مجموع کتب دانشگاهی منتشر شده در ایران را 60 هزار عنوان و برگزاری شش دوره نمایشگاه بین المللی دانشگاهی را از نقاط قوت نشر داخلی ایران است. در ادامه نشر دانشگاهی به عنوان پاسخی برای رفع نیاز در دو بخش دانشگاهی و مطالعات غیر دانشگاهی معرفی شد.

سخنران بعدی دکتر خسرویان از دانشگاه علامه طباطبایی تهران بودند. وی با بیان اینکه تاریخ و فرهنگ جوامع در هر یک از دوران های مختلف تاریخی از اهمیت و ویژگی هایی برخوردار می شود، به شرح پیشینه تاریخی ایران و جایگاه فرهنگی این کشور در ابعاد مختلف بین المللی پرداخت. طبق اظهارات نامبرده، سطح و نحوه حضور نشر دانشگاهی در این دوره نمایشگاه بین المللی کتاب پاریس خود گواهی بر ظرفیت بالای دانشگاه های ایران برای معرفی تاریخ، فرهنگ و دستاوردهای علمی این کشور بزرگ است. در همین راستا نخست می بایست به فرم و زبان آثار منتشر شده در ایران توجه نمود. این مهم خود نیاز به تشکیل نهضت ترجمه ای دوم برای معرفی کتب فارسی به پژوهشگران کشورهای دیگر دارد. یک خط مشی مشخص، مبتنی بر ایجاد شبکه و سازکاری مشخص بمنظور تامین محتوا، ترجمه مناسب و تعامل با نهاد هایی همانند اتحادیه ناشران اسلامی، رایزنی های علمی و فرهنگی، و نیز دیگر نهادهای دولتی فعال و پدید آورندگان و ناشران بسیار ضروری است.

در واقع نیاز مبرم به تشکیل کنسرسیومی متشکل از ناشران دولتی و خصوصی داخلی حس می شود. این کنسرسیوم می تواند مباحث مرتبط با تجاری سازی نشر را پوشش دهد. لذا با سیاستگذاری و تفکر سیستمی می توان به اهداف اقتصادی و فرهنگی در لایه های مختلف حوزه نشر دانشگاهی کشور دست یافت.

 

در ادامه هر یک از شرکت کنندگان دیدگاه های و نظرات خود را پیرامون، فرصت ها و نیز آسیب شناسی وضعیت و نحوه حضور نشر دانشگاهی ایران در عرصه بین المللی بیان کردند. شایان ذکر است، در این جلسه به منظور دستیابی به نتایجی عملی و راهکارهای اجرایی، از سوی رایزنی فرهنگی، تعدادی از ناشران فرانسوی و نیز فعالان ایرانی در حوزه ترجمه و نشر نیز دعوت شده بود که به صورت مستقیم بتوانند با مدیران پژوهشی و انتشاراتی دانشگاهی گفتگو نمایند.


٢٠:٢٥ - 1396/01/15    /    شماره : ٦٧٥٠٧٣    /    تعداد نمایش : ٢١١خروج
تازه ها

// -->
مناسبتها

کنسرت استاد کلهر

پیوندها