صفحه اصلي|فارسي|French
سه شنبه ٢٥ تير ١٣٩٨
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 922292
 بازدید امروز : 58
 کل بازدید : 2624199
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
اخبار > موافقت پارلمان اروپا با انجام اصلاحات در قانون حق تالیف


  چاپ        ارسال به دوست

موافقت پارلمان اروپا با انجام اصلاحات در قانون حق تالیف

موافقت پارلمان اروپا با انجام اصلاحات در قانون حق تالیف

پارلمان اروپا در استراسبورگ به إصلاحات مورد نظر در قانون حق تالیف رای مثبت داد. این طرح موضوع اختلاف نظرهای متعدد بین مولفان، هنرمندان، ناشران از یک سو و شرکت های عظیم فعال در حوزه دیجیتال و فعالان آزادی انتشار مطالب در اینترنت از سوی دیگر بود که با 438 رای مثبت، 226 رای مخالف و 39 رای ممتنع (از 703 نماینده) به تصویب رسید.

در نشست نمایندگان پارلمان اروپا در استراسبورگ نسخه اصلاح شده طرحی که پیش تر در 5 ژوئیه گذشته رد شده بود، تصویب شد. بر أساس این مصوبه حق تالیف دیگری برای ناشران خبری در نظر گرفته شده است. با تصویب این طرح راه جدیدی برای مذاکره با شورای اتحادیه اروپا (مرکب از نمایندگان 28 کشور عضو که پیش تر در 25 مه به توافقی در این زمینه دست یافته بودند) همچنین کمیسیون اروپا گشوده شد تا بلکه نهایتا به قانونی قطعی در این زمینه دست یافته شود.

کمیسیون اروپا از 14 سپتامبر 2016 بخشنامه هایی که هدف اصلی آن مدرن سازی حق تالیف و منطبق ساختن این حق با تحولات جدید در حوزه دیجیتالی می باشد را ارائه داده بود اما پارلمان اروپا به دلیل لابی گری های جریان های مختلف این امر با پیچیدگی های بسیاری همراه بود.

اصلی ترین نقطه این إصلاحات مورد نظر واداشتن برخی گروه های بزرگ فعال حوزه اینترنت مانند یوتیوب که گوگل آن را در اختیار دارد، به پرداخت مناسب تر تولید کنندگان محتوی می باشد. اما در همین إصلاحات موضوع ایجاد حق دیگری در مجاورت حق تالیف برای ناشران مطبوعاتی می باشد که بدین ترتیب به نشریات یا خبرگزاری هایی مانند خبرگزاری فرانسه اجازه می دهد بابت استفاده از مطالب آن ها در اینترنت، حقی پرداخت شود.


١٢:٢٧ - 1397/07/06    /    شماره : ٧١٣٢٢٤    /    تعداد نمایش : ١٠٥خروج
تازه ها

جایزه کتاب سال ایران

مناسبتها

تصویرهای برگزیده

پیوندها