صفحه اصلي|فارسي|French
يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 915062
 بازدید امروز : 176
 کل بازدید : 2610276
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
اخبار > کنفرانس «سیر تحولات خوشنویسی ایرانی در دوره قاجار»


  چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس «سیر تحولات خوشنویسی ایرانی در دوره قاجار»

کنفرانس «سیر تحولات خوشنویسی ایرانی در دوره قاجار»
به مناسبت هفدهمین دوره هفته فرهنگ های خارجی پاریس، روز پنج شنبه مورخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸ و همزمان با مراسم گشایش نمایشگاه آثار برجسته ای از خوشنویسی دوران قاجار در گالری خانه فرهنگ ایران در پاریس، کنفرانس خوشنویسی ایرانیان در دوره قاجار از ساعت 19 تا 21 بعد از ظهر برگزار گردید. در طی آن خانم نوریا گارسیا مسیپ، آقای بهمن پناهی و آقای علیرضا کیاکاظمی به عنوان کارشناسان حوزه خوشنویسی ایرانی به ایراد سخنرانی پرداختند.
خانم گارسیا میسیپ، از جمله خوشنویسان مسلمان و اسپانیایی الااصل که در کشورهایی همچون ترکیه، ایران، آمریکا، اسپانیا و مراکش در حوزه هنر خوشنویسی اسلامی به تحقیق و پژوهش پرداخته به معرفی خصوصیات خطاطی در جهان اسلام و نیز خوشنویسی ایرانی پرداخت.
وی به تفاوت میان مکاتب خوشنویسی ایرانیان با دیگر کشورهای اسلامی اشاره داشته و ویژگی های مکتب خوشنویسی عثمانی و شباهت هایش با ایرانیان را با ارایه تصاویری از آثار این دوره برای حاضرین تشریح کرد.
آقای بهمن پناهی دارای خوشنویس و دانش آموخته رشته هنرهای تجسمی در دانشگاه پاریس در مورد سیر تحولات هنر خوشنویسی در دوران قاجار سخن گفت. وی در آغاز به ورود گفتمان مدرنیته در ایران و نهضت مشروطیت و مجموعه شرائط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دوران قاجار منجمله از دست دادن بخش های عظیمی از ایران در این دروان اشاره کرد. بنابر اظهارات این هنرمند، دراین دوره تغییرات زیادی در هنرهای تزیینی ایرانی صورت گرفته است و به نوعی ما شاهد ورود برخی ابزار آلات و نیز تکنیک های هنری غربی در میان هنرمندان ایران هستیم. همچنین برخی از هنرها با ترکیب و امتزاج با یکدیگر شاخه های جدیدی را به وجود آوردند، که به طور مثال می توان به هنر «نقاشیخط» که ترکیبی از خط و نقاشی است نام برد.
در هنر مینیاتور و یا نگارگری ایرانی، در این دوره تغییرات قابل توجهی را شاهد هستیم و معیارهای زیبا شناسی ایرانی، دچار تغییر و تحول بسیار شگرفی می شود. جلوه های اجتماعی و سیاسی این تغییرات نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. این مدرس خوشنویسی در ادامه به معرفی برخی از چهره های شاخص خوشنویسی عهد قاجار پرداخته و از ویژگی آثار هر یک از آنها سخن گفت. میرزا رضا کلهر، میر حسین ترک، میرزا غلامرضا اصفهانی، عمادالکتاب سیفی قزوینی، اسماعیل جلایر، اسدالله شیرازی و ... از این جمله می باشند. همچنین تغییر سبک های مختلف خوشنویسی از ابتدا تا فانتزی نویسی کنونی محورهای اصلی صحبت های وی بود.
در ادامه آقای صحبت های آقای پناهی، علیرضا کیاکاظمی در تکمیل صحبت های وی با نشان دادن تصاویر مختلف از آثار و نسخه های خطی به تفسیر در مورد چکونگی تغییر فضای هنر خوشنویسی از فضای کلاسیک به فضای فانتزی این هنر پرداخت.


١٣:٥٩ - 1397/07/18    /    شماره : ٧١٣٩٦٣    /    تعداد نمایش : ١١٣خروج
تازه ها

 

مناسبتها

تصویرهای برگزیده

پیوندها