صفحه اصلي|فارسي|French
يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 915068
 بازدید امروز : 193
 کل بازدید : 2610293
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
اخبار > نمایشگاه آثار هنری در گالری خانه فرهنگ ایران


  چاپ        ارسال به دوست

نمایشگاه آثار هنری در گالری خانه فرهنگ ایران

مراسم افتتاحیه نمایشگاهی از مجموعه آثار هنری ژان ـ پیر بریگودیو، شامل نقاشی، شعر و خوشنویسی عصر جمعه مورخ 22 اکتبر سال جاری در گالری خانه فرهنگ ایران در پاریس برگزار گردیده، و در حاشیه این نمایشگاه جلسه سخنرانی و گفتگو با این هنرمند فرانسوی، نیز در سالن کنفرانس خانه فرهنگ برپا شد. آثار بریگودیو با چشمداشتی به برخی عناصر نمادین در فرانسه و ایران نگاهی نو از منظر هنری به شعر، نقاشی و خطاطی را ارائه می دهد.

در ابتدای برنامه، دکتر مرتضی اسماعیلی ضمن تشکر از استقبال شرکت کنندگان، به معرفی این هنرمند و آثارش پرداخت. او از شاخص های منحصر بفرد آثار بریگودیو و نقش ترکیبی آنها سخن گفت. ترکیبی که از شعر، نقاشی و نوشتار به جستجوی مفاهیم پنهان در کلمات و اشعار می رود. اشعار را از کالبد صرف کلمات خارج کرده و ابعاد پنهان، زیبا و فلسفی آن ها را نمایان می سازد. ماحصل امر به شعر فرصت می‌دهد تا به یک هنر تجسمی، یک تابلو، یک عکس یا تلفیقی از آنها تبدیل شود.

در ادامه بریگودیو به بازشناسی مفاهیم الهام بخش آثار خود پرداخت. وی آثار خود را شعر سپید و نویی دانست که با خط و نقاشی ترکیب می شوند. این هنرمند فرانسوی، آشنا به فرهنگ و هنر ایران، معتقد است زمانی که عرصه برای نقاشی فراهم می شود، حروف و کلمات می توانند به عنوان نشانه و وسیله بیان هنر مورد استفاده قرار گیرند. درعین حال بیان بصری اجازه ترکیب شعر در ترکیب با فضای صدا ، زمینه بهتری برای بیان افکار فراهم می کند.

از نگاه هنرمند فرانسوی، نقاشی می تواند حروف شعر را به نمایش گذارده و آن‌ها را زیباتر نماید، آنها را تذهیب کند. پس نقاشی جاری شده، می‌ریزد، گلوله می‌شود، می‌درخشد و در قلمرو دیدن با کلمات رقابت می‌کند. نقاشی با ترکیب خوانش و مشاهده از مرزهای نوشتار می گریزد. اینجا است که در می یابیم این اشعار نمی‌خواهد که تنها خوانده شود بلکه می‌خواهد که تماشایش هم بکنند.

در پایان برنامه وی آخرین ویدیوآرت ساخته خود را در سالن کنفرانس خانه فرهنگ ایران به نمایش گذاشت و پیرامون مضامین این اثر با حاضران به گفتگو پرداخت. شایان ذکر است که این نمایشگاه تا تاریخ 9 نوامبر برای بازدید عموم برپا خواهد بود.


١٣:٠٤ - 1397/08/02    /    شماره : ٧١٤٦٥٢    /    تعداد نمایش : ١٣٥خروج
تازه ها

 

مناسبتها

تصویرهای برگزیده

پیوندها