صفحه اصلي|فارسي|French
يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 915067
 بازدید امروز : 190
 کل بازدید : 2610290
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
اخبار > انتشار کتاب «تاریخ روابط ایران فرانسه»


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار کتاب «تاریخ روابط ایران فرانسه»

 

انتشارات آرماتان کتابی را تحت عنوان «تاریخ روابط ایران و فرانسه» در ماه اکتبر سال 2018 منتشر کرد. خانم صفورا ترک لادان نویسنده اثر، کتاب خود را با مقدمه ای از دیوید ریگوله-رز به چاپ رسانده است. وی با رویکردی تاریخی در این کتاب، در پی واکاوی فراز و نشیب های روابط دو کشور ایران و فرانسه، بویژه در دوره پس از قرون وسطی برآمده است.

این کتاب ضمن تاکید بر پیشینه مناسبات خاص میان ایران و فرانسه، متفاوت از روابط با دیگر کشور های جهان بویژه قدرت های آنگلوساکسن: پیش از همه بریتانیای کبیر و سپس ایالات متحده، و نیز قدرت های همجواری مانند روسیه، به لحاظ فضا، بر تبیین سرشت این ارتباط ویژه میان دو کشور، پس از قرون وسطی، به عنوان ارتباطی همراه با تعدد تعاملات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی مبادرت می ورزد. مناسباتی که در پی حوادثی از قبیل وقوع انقلاب اسلامی در سال 1979، سپس جنگ ایران و عراق و در نهایت به دلیل پرونده هسته ای ایران، دچار دشواری شدند.

نویسنده اثر، عوامل کلیدی این رابطه را برای فهم بهتر پیچیدگی و ویژگی های آن، و همچنین تنش های متعددی که روابط دو کشور را در بر گرفتند، مطرح می سازد. وی با رهیافتی تاریخی قصد دارد با تکیه همزمان بر منابع فارسی و فرانسوی به واکاوی جنبه های مختلف این رابطه، و بازنمایی فراگیری از المان های مختلف فرهنگی ایران و فرانسه بپردازد.

صفورا ترک لادان، فارغ التحصیل دانشگاه لیموژ فرانسه و استاد دانشکده زبان فرانسه دانشگاه اصفهان است. پنج کتاب و مقالاتی از وی در مجلات علمی به چاپ رسیده است. از میان آنها می توان به عناوینی چون «تاثیر سفرنامه ها در ایران بر آثار عصر روشنگری» و «ایران در سفرنامه های فرانسوی قرون هفتدهم و هجدهم» اشاره داشت. وی به ادبیات تطبیقی و روابط میان ایران و فرانسه علاقمند می باشد.

David Rigoulet-Roze.

Université de Limoges.

 


١٣:٥٣ - 1397/08/30    /    شماره : ٧١٨٢٤٤    /    تعداد نمایش : ١٢٦خروج
تازه ها

 

مناسبتها

تصویرهای برگزیده

پیوندها