صفحه اصلي|فارسي|French
يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 915069
 بازدید امروز : 195
 کل بازدید : 2610295
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
اخبار > سومین شماره از فصلنامه ایوان منتشر شد


  چاپ        ارسال به دوست

سومین شماره از فصلنامه ایوان منتشر شد

سومین شماره از فصلنامه ایوان به دو زبان فرانسه و فارسی در 240 صفحه از سوی خانه فرهنگ ایران در پاریس منتشر شد.

این فصلنامه در حالی منتشر می‌شود که طی ماه‌های گذشته، خبر درگذشت دو چهره‌ي شاخص در حوزه‌ي فرهنگ‌پژوهي و ايران‌شناسي، نخست داريوش شايگان و سپس ژيلبر لازار، موجب تأثر دوستداران و مخاطبان فرهنگ ايران گرديد. هر دو در طول حيات خود سخت کوشيدند و ميراثی از خود به يادگار گذاشتند که بی‌ترديد تا سال‌های مديد، منبعی ارزشمند برای پژوهشگران به شمار خواهد آمد. شايگان که از نوجوانی توسط خانواده به اروپا فرستاده شد، فضای فکری خود را در سال‌های پس از جنگ، متأثر از جريان‌های فکری و فلسفی روز اروپا و به ويژه فرانسه ساخت، به طوری که نمود آن را در عرصه‌های مختلف فکری، از جمله هندپژوهشی، فلسفه اسلامی و ادبيات و فرهنگ تطبيقی شاهد هستيم. اما ژيلبر لازار با پژوهش در زبانشناسی، کاربست آن در زبان فارسی و گويش‌های متنوع آن، و بيش از همه با تأليف فرهنگ لغات فارسی- فرانسه، نام خود را بر بلندای ايران‌پژوهی نهاد، تا به نوعی مترجمان و فارسی‌آموزان برای هميشه وامدارش باشند؛ و چه فرصت مغتنمی که توانستيم واپسين گفت‌وگو با او را در ايوان ثبت کنيم.

نخستین مقاله این شماره به گفت‌وگوی پژوهشی نسبتاً بلندی با مجید سلیمانی، پژوهشگر تاریخ ادبیات مقیم پاریس، اختصاص دارد. او در این گفت‌وگو به موضوع اولین ترجمه‌های ادبیات کلاسیک فارسی به زبان فرانسه می‌پردازد. مقاله دیگر این شماره در بخش ادبیات، از دکتر محمدجواد کمالی، به تاریخ روابط فرهنگی ایران و فرانسه اختصاص دارد. قابل اشاره است که پیشتر کتابی از ایشان در همین موضوع، در فرانسه به چاپ رسیده است.

دکتر محمدعلی امیرمعزی از چهره‌های شناخته شده دانشگاهی فرانسه در حوزه مطالعات ادیان و مشخصاً تاریخ تشیع است. فصلنامه ایوان در این شماره به سراغ ایشان رفته و در گفتاری با عنوان «دین پژوهشی در مواجه با فلسفه و تاریخ»، به کاوش در موضوع مورد بحث پرداخته‌ا ست. مهدی چیت سازها، پژوهشگر تاریخ ادبیات و هنر، در مقاله‌ای با عنوان «در برزخ دو جهان» کارنامه فکری دکتر داریوش شایگان را مورد بررسی قرار می‌دهد. گفت‌وگوی دکتر رضا افشار نادری با ژیلبر لازار که در واپسین روزهای زندگی لازار انجام شده است را می‌توان به مثابه سندی در تاریخ شفاهی ادبیات فارسی در نظر گرفت و فرصت مغتنمي بود که واپسين گفت‌وگو با او را در ايوان ثبت کنيم. افشارنادری در ادامه این گفت‌وگو، در مقاله‌ای با عنوان «شاعران بزرگ پارسی در آزمون ترجمه» به موضوع ترجمه ادبیات منظوم فارسی به فرانسه می‌پردازد.

در شماره سوم ایوان، بخش متفاوتی را به تئاتر و ادبیات نمایشی اختصاص داده‌ایم. نخست، گفت‌وگوی اصغرنوری (نمایشنامه‌نویس، مترجم و کارگردان تئاتر) و سعید سام میرزایی (بازیگر و کارگردان تئاتر مقیم پاریس) با فیلیپ مینیانا آمده است. مينيانا يکي از مطرح‌ترين چهره‌هاي ادبيات نمايشي معاصر فرانسه است که از سال 1979 تا به حال بيش از 50 نمايشنامه، اپرا و نمايشنامه راديويي نوشته است. در ادامه این بخش، کلارا نیره، بازیگر و فارغ‌التحصیل هنر از دانشگاه سوربن، نگاهی داشته است به اجرای نمایش «بی‌تابستان» از امیر رضا کوهستانی که در می 2018 در فستیوال هنر بروکس اجرا شده است.

فريدون رهنما از هنرمندان مهم‌ و اندیشمند ایرانی بوده است. وی با شناخت اندیشه‌های مفاخر فرهنگی و هنری ایران و فرانسه سعی داشت تا در زمینه‌های شعر، سینما و نقد، پیوندی میان فرهنگ این دو کشور ایجاد کند. علیرضا ارواحی و مسعود ایمانی در مقاله‌ای با عنوان «فریدون رهنما، پلی میان فرهنگ ایران و فرانسه» علاوه بر اشاره به کارنامه‌ی فرهنگی و هنری رهنما، به نقد یکی از مستندهای وی، با عنوان «تخت جمشید» می‌پردازند.

همچون شماره‌های پیشین ایوان، دو مقاله به حوزه‌ی مطالعات شهری اختصاص داده‌ایم. نخست، فرانسیس رامبرت، در مقاله «اصفهان رودخانه برگشت‌ناپذیر»، موضوع رودخانه زاینده رود را مورد توجه قرار داده است. فرانسیس رامبرت، منتقد و پژوهشگر مطالعات معماری در فرانسه است. او یکی از پایه‌گذاران مجله معماری در سال 1989 به شمار می‌آید. وی با مجلات مختلفی چون «هنرهای زیبا»، «ژورنال هنر و شناخت هنرها» همکاری داشته و کتاب‌های متعددی در زمینه معماری تألیف کرده است. همچنین رامبرت مدیر انستیتو معماری فرانسه و از سال 2004 رئیس دپارتمان سیته معماری است. در ادامه دکتر نارسیس سهرابی، دانش آموخته دانشگاه پاریس و پژوهشگر فضاهای شهری، در مقاله‌ای با عنوان «نگاه تطبیقی به جایگاه اجتماعی و اعتراضی هنر گرافیتی در فضای عمومی دو شهر تهران و پاریس»، گرافیتی‌های این دو پایتخت بزرگ جهان را مورد بررسی قرار داده است.

در بخش هنرهای تجسمی و تاریخ هنر، علاوه بر نقد و بررسی کتاب و نگاهی به هنر معاصر ایران، نمایشگاه هنر قاجار در لوور لانس و نیز نمایش آثار موزه لوور در تهران را مورد بررسی قرار داده‌ایم. در این بخش، دکتر نگار حبیبی، مدرس تاریخ هنر اسلامی در دانشگاه ژنو، در مقاله‌ای مبسوط به معرفی کتاب اخیر خود با عنوان «علیقلی جبادار و غرب‌انگاری در عهد صفوی: پژوهشی در باب نقاشی‌های موسوم به فرنگی‌سازی» می‌پردازد. آن طور که نویسنده اشاره می‌کند، دغدغه اصلی این کتاب، بررسی حال و هوای هنر ایرانی در سرآغاز مدرنیسم، مصادف با سال‌های پایانی قرن هفدهم است. در ادامه، ژان پیر بریگودیو، نقاش، پژوهشگر تاریخ هنر و استاد بازنشسته دانشگاه سوربن، در مقاله‌ی «آنچه با عنوان هنر معاصر ایرانی می‌شناسیم» از درک و تجربه شخصی خود در مواجه با هنر معاصر ایران نوشته است. گزارش نمایشگاه امپراتوری گل‌های سرخ با عنوان «باغ‌های اسرارآمیز ایرانی: شکوه و درخشش هنر ایران در دوره قاجار» را به قلم کیانوش معتقدی، پژوهشگر هنر اسلامی، و سپس گزارش مهرنوش علی‌مددی، پژوهشگر تاریخ هنر، از نمایش آثار لوور در موزی ملی ایران، بخش های دیگر این شماره می باشند.

آخرین بخش فصلنامه ایوان همچون شماره‌های گذشته، به تاریخ و سندپژوهی اختصاص دارد. مقاله «گل‌های سرخ اصفهان» به قلم علی اتحاد، نگاهی دارد به سفرنامه کلود انه با اتومبیل به ایران در سال 1906. در ادامه این بخش، محمدرضا بهزادی، پژوهشگر تاریخ دوره قاجار نیز برای نخستین بار بخشی از روزنامه خاطرات دکتر میرزا زین‌العابدین خان لقمان الممالک، از رجال دوره مظفری، در ایام تحصیل طب در فرانسه را تصحیح و منتشر کرده است. و در آخر عکس‌های منتشر نشده‌ای از دانشجویان ایرانی، در اواسط دوره ناصری در فرانسه، پایان بخش سومین شماره فصلنامه ایوان می باشد.

شایان ذکر است، تمامی مقالات این نشریه که به حوزه های فرهنگی و هنری مشترک ایران و فرانسه می پردازد بطور کامل به دو زبان فارسی و فرانسه منتشر شده و علاوه بر کانال تلگرام و صفحه فیس بوک، همچنین از طریق سایت رسمی فصلنامه نیز قابل دریافت و مطالعه می باشد.


١٣:٥٨ - 1397/08/30    /    شماره : ٧١٨٢٤٥    /    تعداد نمایش : ١٥٨خروج
تازه ها

 

مناسبتها

تصویرهای برگزیده

پیوندها