صفحه اصلي|فارسي|French
دوشنبه ٠٤ شهريور ١٣٩٨
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 932304
 بازدید امروز : 142
 کل بازدید : 2642334
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
اخبار > ساحل عاج نیز خواستار استرداد آثار هنری خود از فرانسه شد


  چاپ        ارسال به دوست

ساحل عاج نیز خواستار استرداد آثار هنری خود از فرانسه شد

"سیدی توره"، سخنگوی دولت ساحل عاج اعلام کرده است که کشورش در نظر دارد درخواست استرداد حدود یک صد اثر تاریخی و هنری خود را تسلیم فرانسه کرده است.

این اظهارات در فردای تصمیم "امانوئل ماکرون"، رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر بازپس دادن 26 اثر هنری غارت شده کشور بنین در دوره استعماری صورت می گیرد. این آثار امروز در موزه های فرانسه نگهداری می شود. پاریس مایل است در مورد بازپس دهی برخی آثار هنری کشورهای افریقایی که در کشورهای اروپایی (به ویژه انگلیس، آلمان و بلژیک) نگهداری می شود، اقدماتی انجام گیرد.

ساحل عاج نیز فهرستی از آثاری مورد نظر خود را که در فرانسه نگهداری می شود را تهیه کرده و از طریق شورای بین المللی موزه ها تسلیم فرانسه کرده است. مدیر موزه ملی ساحل عاج در همین مورد اعلام کرده است که این آثار برای مردم ساحل عاج ارزش ملی و نمادین دارد و همه در دوره استعماری به سرقت برده شده است.

علاوه بر ساحل عاج، سنگال نیز خواستار استرداد آثار هنری این کشور که در فرانسه نگهداری می شود شده است. "ابولطیف کوبی بالی"، وزیر فرهنگ ساحل عاج در این خصوص گفته است که تمام آثاری که به سنگال تعلق دارد و در فرانسه نگهداری می شود باید به این کشور بازگردانده شود. به گفته وی سنگال بیش از 10 هزار قطعه اثر فرهنگی و تاریخی را در فرانسه شناسایی کرده است.

در همین حال در شرایطی که موضوع استرداد آثار هنری به کشورهای افریقایی در حال تبدیل شدن به موضوعی جدی در فرانسه می باشد، "آکادمی هنرهای معاصر فرانسه" در واکنشی مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرد. این آکادمی با اشاره به ایجاد طرح یک موزه فراگیر جهانی در فرانسه از این که موضوع در قالب استرداد مطرح شود اظهار مخالفت کرده و روی چرخش و مبادله آثار بین کشورها نظر دارد. از طرفی "موزه برانلی" که بخش قابل توجهی از آثار فرهنگی کشورهای افریقایی دوره استعماری در آن جا نگهداری می شود نیز با استرداد این آثار مخالف است و از نظر آکادمی هنرهای زیبا حمایت می کند.


١٨:١٢ - 1397/09/23    /    شماره : ٧١٩٨٥٢    /    تعداد نمایش : ١٣٢خروج
تازه ها

جایزه کتاب سال ایران

مناسبتها

تصویرهای برگزیده

پیوندها