صفحه اصلي|فارسي|French
سه شنبه ٠١ مرداد ١٣٩٨
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 926913
 بازدید امروز : 181
 کل بازدید : 2630321
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
اخبار > گشایش رسمی اتاق مطالعات ایران در دانشگاه اکس مارسی


  چاپ        ارسال به دوست

گشایش رسمی اتاق مطالعات ایران در دانشگاه اکس مارسی

«اتاق مطالعات ایران» با حضور خانم سیلوی داویهSylvie Daviet معاون امور بین الملل دانشگاه اکس مارسی، دکتر کامیاب رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فرانسه، آقای ریشارد ژاکموندRichard Jacquemond رئیسانستیتو پژوهشی جهان عرب و مسلمان (iremam)، خانم دکتر هما لسان پزشکی استاد دانشگاه و مدیر علمی اتاق مطالعات ایران، و نیز جمعی از اساتید، محققان و دانشجویان در روز جمعه مورخ 16 فروردین ماه 98 به صورت رسمی در محل آمفی تئاتر دانشگاه اکس مارسی افتتاح شد.
طی دو سال اخیر، پس از پشت سر گذاشتن فراز و نشیب های بسیار و مکاتبات و پیگیری های متعدد جهت راه اندازی اتاق ایران در یکی از بزرگترین دانشگاه های فرانسه، نهایتا در سال گذشته این تفاهم نامه به تصویب و امضاء رئیس «مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه» ( cnrs )، رایزن فرهنگی سفارت ج.ا. ایران در فرانسه، و رئیس دانشگاه اکس مارسی ( Aix-Marseille Université ) رسید. در همین راستا، پس از انجام اقدامات تاسیساتی و رنگ آمیزی فضای مورد نظر (حدودا 40 متر مربع) جهت استقرار اتاق مطالعات در دانشگاه پیش گفته، رایزنی فرهنگی طبق آئین نامه ابلاغی از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات، نسبت به کارشناسی، خرید و انتقال امکانات و تجهیزات اداری مورد نیاز از قبیل، کامپیوتر، میزاداری، صندلی، قفسه ی کتابخانه، ویدئو پروژکشن، کمد و .... اقدام نموده و در پی آن نیز متناسب با ظرفیت فضای موجود منابع و کتب مرجع مرتبط با حوزه مطالعات ایرانشناسی را به این دانشگاه ارسال کرد.

دانشگاه نیز طبق مفاد تفاهم نامه ضمن در اختیار گذاشتن فضای مورد نیاز اتاق، تضمین تعمیر و نگهداری )روشنایی، تهویه، مراقبت) و پرداخت هزینه های جاری (تلفن و اینترنت) متناسب با استانداردهای معمول، همچنین سرکار خانم دکتر هما لسان پزشکی استاد این دانشگاه را به عنوان مدیر علمی اتاق، و یک دانشجوی دکترا برای کمک و همراهی با ایشان تعیین نمود. به دنبال فراهم آمدن تمهیدات لازم مراسم گشایش رسمی این اتاق ساعت 15 روز جمعه مورخ 16 فروردین ماه 98 در محل آمفی تئاتر دانشگاه برگزار شد.
در ابتدای برنامه سرکار خانم دکتر لسان پزشکی ضمن خوشامد گویی به میهمانان و شرکت کنندگان در مراسم، با ارائه پیشینه ای از مراحل طی شده جهت راه اندازی اتاق ایران، از همه دست اندرکاران و حمایت کنندگان این اقدام، بویژه رایزنی فرهنگی سفارت ایران تشکر و قدردانی نمود.

سپس آقای ریشارد ژاکموند رئیس انستیتو پژوهشی جهان عرب و مسلمان، با تبریک افتتاح اتاق مطالعات ایران، ضمن ایراد سخنانی پیرامون تاریخ، فرهنگ و ادبیات چند هزار ساله تمدن ایران، این سرمایه فرهنگی را فراتر از مرزهای جغرافیایی به مثابه گنجینه ارزشمندی از میراث مشرق زمین برای فعالیت های مطالعاتی و دانشگاهی معرفی نموده و نسبت به استمرار و گسترش هر چه بیشتر مناسبات علمی و فرهنگی بین ملل و فرهنگ های مختلف ابراز امیدواری کرد.
سخنران بعدی این مراسم خانم سیلوی داویه معاون امور بین الملل دانشگاه اکس مارسی بود که بخش عمده سخنان وی به معرفی ویژگی ها و ظرفیت ها دانشگاه اکس مارسی اختصاص داشت. دانشگاه اکس مارسی، دانشگاهی فرانسوی چند رشته ای است که از ادغام سه دانشگاه پرووانس، دانشگاه مدیترانه، و دانشگاه پل سزان در ابعادی بزرگتر تشکیل شده است. با داشتن قریب هفتاد هزار دانشجو این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های فرانسه به شمار می رود.

سخنران پایانی این بخش از مراسم به دکتر کامیاب رایزن فرهنگی ج.ا. ایران اختصاص داشت. وی ضمن تبریک آغاز سال نو ایرانی، همزمانی شروع سال جدید و افتتاح اتاق مطالعات ایران را به فال نیک گرفت. رایزن فرهنگی ایران طی سخنانی اظهار داشت: ابتکار و راه اندازی اتاق مطالعات ایران در این دانشگاه ، اقدام ارزشمندی است در جهت استمرار و ادامه تلاش های تمامی فرزانگان، نخبگان و دانشگاهیانی که طی چند صد سال اخیر، پیوند علمی و فرهنگی میان این دو کشور را حفظ کرده اند. اتاق مطالعات ایران به عنوان دریچه ای است برای آشنایی هر چه بیشتر با فرهنگ، تاریخ، زبان و ادبیات پارسی به عنوان میراثی فاخر از شکوه اندیشه، هنر، معنویت و زیبایی در بخش وسیعی از مشرق زمین که در طی هزاران سال ساخته و برای ما به ارمغان گذاشته شده است. این میراث تنها منحصر به یک قوم یا حتی یک ملت نیست بلکه به نوعی میراث مشترک و متعلق به همه جوامع بشری است. دکتر کامیاب در پایان سخنان خود از تمامی کسانی که در شکل گیری و انجام این حرکت ارزشمند علمی، پژوهشی تلاش کرده اند تشکر و قدردانی نمود.

در بخش دوم برنامه خانم دکتر لسان پزشکی به عنوان مدیر علمی اتاق مطالعاتی ایران از تعدادی از اساتید، پژوهشگران و دانشجویانی که در حال حاضر در این دانشگاه موضوعات تحقیقاتی خود را در زمینه هایی مرتبط با حوزه فرهنگی و تمدنی ایران انتخاب کرده و در ح
ال فعالیت می باشند دعوت کرد تا هر یک به طور خلاصه ضمن معرفی خود به اجمال پیرامون موضوع پژوهشی در دست اجرا توضیحاتی ارائه نمایند.

این بخش از برنامه، به واقع شگفت زدگی بسیاری از شرکت کنندگان و حتی مسئولین دانشگاه را به دنبال داشت که این تعداد پروژه پژوهشی در حوزه ایرانشناسی را در دانشگاه خود را بطور یکجا می شنیدند.
در همین راستا به پیشنهاد رایزن فرهنگی، مقرر شد که اطلاعات این طرح ها و پروژه های دانشگاهی ارائه شده در حوزه ایرانشناسی ، مجموعا در قالب یک پرونده به صورت جداگانه از سوی اتاق مطالعات ایران تهیه، تنظیم و برای رایزنی فرهنگی و مسئولین دانشگاه ارسال شود تا از این طریق بتوان حمایت های مورد نیاز برای استمرار و تقویت کمی و کیفی این قبیل مطالعات را پیگیری و انجام داد.

نکته حائز اهمیت، اظهارات بسیاری از شرکت کنندگان و نیز اذعان دیگر افراد ایرانی مبنی بر اهمیت زیاد و بنیادی شناختن چنین اقدامی است که ضروت حمایت و پشتیبانی مستمر از آن را دو چندان می کند.

پس از اتمام برنامه در سالن اصلی مراسم، جمعی از شرکت کنندگان به همراه میهمانان جهت بازدید از محل اتاق مطالعات ایران به طبقه دوم این دانشگاه مراجعه کرده و در پایان نیز از حضار پذیرایی به عمل آمد.


١٧:٤٨ - 1398/02/19    /    شماره : ٧٢٩٩١١    /    تعداد نمایش : ٥٠خروج
تازه ها

جایزه کتاب سال ایران

مناسبتها

تصویرهای برگزیده

پیوندها