صفحه اصلي|فارسي|French
دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٨
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 941686
 بازدید امروز : 1
 کل بازدید : 2659620
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
اخبار > انتشار کتاب محمد اروپایی؛ تاریخ معرفی پیامبر در غرب


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار کتاب محمد اروپایی؛ تاریخ معرفی پیامبر در غرب

انتشارات «آلبن میشل» کتابی تحت عنوان «محمد اروپایی؛ تاریخ معرفی سیمای پیامبر در غرب» اثر جان تولان با ترجمه سیسیل دنیارد، را در سپتامبر 2018 در پاریس به منتشر کرد.

در این کتاب که اصل آن به زبان انگلیسی نوشته شده است، جان تولان، به عنوان یک مورخ، به بازنگری گوناگونی دیدگاه های گاه متعارض و پیچیدگی سیمای پیامبر و اسلام از قرون وسطی تا امروز در کشورهای غربی می پردازد. در بیش از 400 صفحه، وی به تفصیل از چگونگی معرفی شخصیت تاریخی پیامبر در سنت اسلامی و همچنین شکل و تصویر های ارائه شده از سوی نویسندگان غیر مسلمان اروپایی بین قرن دوازدهم تا قرن بیست و یکم سخن می گوید.

نویسنده در چارچوب نه فصل، به واکاوی و تکامل متون قرون وسطی از شخصیت پیامبر می پردازد، متونی که وی را از یک مبارز علیه نظام بت پرستی تا یک اصلاح طلب و چهره ضد کلیسا از دیدگاه روشنفکران بریتانیایی در قرن هفدهم معرفی می کند. او به دلیل بازنمایی متون مثبت و همگرا با اسلام در مقابل سایر آثار اسلام ستیز بر خود می بالد، و این امر را برخواسته از بینشی روشن و راستین در برابر اسلام هراسان می داند.

در یکی از فصل های کتاب، نویسنده به تحسین پیامبر اسلام از سوی چهره های مانند گوته، آلفونس دو لارمارتین و حتی ناپلئون بناپارت می پردازد. امری که با تمثیل شخصیت پیامبر به یک فاتح بزرگ با نگرشی جهان گرایانه در متون و آثار قرن نوزدهم نقش بسته است. صفحات آخر این کتاب نیز به بررسی آراء روشنفکران مسیحی قرن بیستم اختصاص یافته است. وی همچنین از برخی دیدگاه های ابزاری و منفعت طلبانه برخی پژوهشگران، متالهین و دیگر چهره های مختلف اروپایی چند قرن اخیر در زمینه معرفی این شخصیت اصلی دین اسلام به عنوان یک رقیب قدرتمند پرداخته است.

جان تولان، استاد تاریخ دانشگاه نانت فرانسه است. پیش از این کتاب های مختلف دیگری از وی تحت عنوان «سارازن ها» (2003) و «تقدس نزد سلطان» (2007) از او به انتشار رسیده است. کتاب دیگر وی سال گذشته با نام «تاریخ اسلام و مسلمانان فرانسه قرون وسطی» توسط تنتشارات «آلبن میشل» به چاپ رسیده است.


١٦:١٢ - 1397/11/01    /    شماره : ٧٢٢١٠٢    /    تعداد نمایش : ١٠٧خروج
تازه ها

 

مناسبتها

تصویرهای برگزیده

پیوندها