صفحه اصلي|فارسي|French
شنبه ٠٩ فروردين ١٣٩٩
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8014
 بازدید امروز : 68
 کل بازدید : 2692485
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
کنسرت گروه چهل دف، جشن موزيک

در31 خرداد ماه 84 مصادف با 21  ژوئن 2005 بمناسبت روز جهانی موسیقی و به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فرانسه، شاهد حضور چشمگیر موسیقی ایرانی در شهر پاریس بودیم. عروس شهرهای دنیا همه ساله در این تاریخ میزبان هنرمندان بسیاری از گوشه و کنار دنیا می باشد که موسیقی تنها بهانه ایست برای گفتگوی میان تمدنها. در روز جهانی موسیقی، هنرمندان از هر گروه و رنگ و نژاد، از آسیا گرفته تا آفریقا، از سرخپوستان آمریکا تا سیاهان می سی سی پی، از شرق گرفته تا غرب،.... با نوای سازهایشان، از فرهنگ و اندیشه ملت خود سخن می گویند. می توان گفت که نخستین حضور ایران در جشن موسیقی فرانسه که هر ساله در روز اول تابستان برگزار می شود از بزرگترین رخدادهای فرهنگی ایران در فرانسه می باشد. این شب را به حق بسیاری از ایرانی ها شب آشتی ملی نامیده اند.برای برگزاری این مراسم رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران یکی از بهترین میدان های شهر پاریس یعنی میدان سنت سولپیس را انتخاب نمود.این میدان در روبروی شهرداری پاریس و کلیساس بزرگ ومعروف سنت سولپیس، واقع در پاریس ششم ودر چند قدمی مجلس سنای فرانسه می باشد.قبل از این نیز رایزنی فرهنگی کنسرت بزرگ چکنواریان و بهار ایرانی را در کلیسا و کاخ شهرداری که در دوسوی این میدان قرار دارند برگزار نموده بود و سابقه موفق این برنامه ها و حسن شهرت فعالیتهای رایزنی فرهنگی؛ شهرداری پاریس؛ اسقف کلیسا و شهردار پاریس را متقاعد نمود تا سرانجام موافقت کتبی خود را برای برگزاری این مراسم اعلام نمایند.

به دلیل اهمیت این رخداد؛ رایزنی فرهنگی کوشید مراسم دراوج شکوه برگزار شود. نصب سن؛ تدارک نور؛ سیستم صوتی؛ تزیین تمام سن با پوسترهای بسیار بزرگ تخت جمشید از جمله این پیش بینی ها بود. تبلیغ از طریق روزنامه ها؛ رادیوهای فرانسوی؛ چاپ پوستر وبروشور و... موجب شد ایرانیها و ایران دوستان فرانسوی در جریان این رخداد بزرگ قرار گیرند. گروه معروف و عرفانی چهل دف با 15 نوازنده و خواننده، میهمان اصلی این برنامه بودند.با کمک اداره کل موسیقی سازمان صدا وسیما این گروه به فرانسه اعزام گردید و مقدمات برگزاری یکی از زیباترین رخدادهای فرهنگی ایران فراهم گردید.

ساعتی قبل از شروع برنامه 400 صندلی جلوی سن اشغال شد و د رلحظات شروع برنامه تمامی میدان بزرگ سن سولپیس مالامال از جمعیت بود. ازدحام جمعیت به حدی بود که بسیاری راهی جز بالارفتن از دیوارها و سر ستون های اطراف ندیدند.  در آغاز برنامه آقای قریب نژاد رهبر گروه با این جمله آغاز کرد که ما ایرانی ها همیشه با نام خالق هستی برنامه هایمان را شروع و با محبت و عشق به پایان می بریم. گروه چهل دف با آوای الله الله برنامه را آغاز نمود که این امر تاثیر معنوی بسیار مثبتی از خود بر جای گذاشت. بخش اول برنامه گروه با موفقیت به پایان رسید و گروه برای استراحت صحنه را ترک گفت. در این فاصله گروه شنبه زاده با نام خلیج فارس روی صحنه رفت و شور و شعف را به اوج خود رساند. پس از پایان برنامه شنبه زاده؛ گروه چهل دف برای بار دوم و این بار با لباس کردی روی صحنه آمد و برنامه های متنوعی را به زبان کردی اجرا نمودند. اجرای برنامه به زبان کردی نمایش زیبایی از همبستگی ملی ایرانی ها بود. ساعت یازده شب و به رغم اصرار و فریادهای مردم مبنی بر تکرار برنامه،  گروه چهل دف  صحنه را ترک نمودند.

مسئولین شهرداری  جمعیت حاضر را حدود 5000 نفر تخمین زده اند که این تخمین به واقعیت بسیار نزدیک است. ایرانی های مقیم این شب را خاطره انگیز ترین شب زندگی خود اعلام نمودند وسیل تقدیرها و تشکرهایشان بهترین پاداش برای کارکنان رایزنی فرهنگی است که مدتها با تمام و جود و عشق در تدارک این برنامه بوده اند. این شب حقیقتا شب آشتی ملی ایرانی ها بود چون همه آمدند و با کمال رضایت میدان سن سولپیس را ترک نمودند. تعداد شخصیت های برجسته ایرانی و فرانسوی، خبرنگاران، تلویزیون ها و رادیوهای مختلف، و عکاسها بیش از حد انتظار وباور بود.

 

تازه ها

مناسبتها

تصویرهای برگزیده

پیوندها