صفحه اصلي|فارسي|French
يکشنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٩
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7127
 بازدید امروز : 141
 کل بازدید : 2758556
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
مراسم افتتاحيه

 مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی ایران در پاریس

در چارچوب هفته فرهنگ های خارجی در پاریس ، رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه هفته فرهنگی ایران را با 16 برنامه مختلف و متنوع بر گزار نمود. استقبال از برنامه ها به حدی بود که در هیچ یک از برنامه ها همه مخاطبان موفق به ورود به سالن اجرای برنامه نشدند و درصد قابل توجهی از آنها برنامه ها را از طریق تلویزیون مدار بسته دنبال نمودند.
برخی از نکات قابل توجه در این برنامه ها یه شرح ذیل می باشد:
1. در مدت 6 روز 16 برنامه مختلف به اجرا در آمد. تنوع برنامه ها موجب جلب مخاطبین با سلیقه های مختلف گردید.
2. از 24 هنر مند ی که در طول ابن هفته اجرای برنامه نمودند تنها دو نفر از ایران اعزام شدند. 11 نفر از هنرمندان ایرانی مقیم فرانسه و 11 نفر دیگر از هنرمندان فرانسوی .
3. برای اولین بار به تهیه کنندگی رایزنی فرهنگی قصه های هزارو یک شب با موسیقی ایرانی و کارگردانی و اجرای فرانسوی به روی صحنه رفت. این برنامه به زودی در سالن های دیگر نیز روی صحنه خواهد رفت.
4.اجرای اپرای دونفره مولانا توسط دو هنرمند فرانسوی مورد استقبال فراوان قرار گرفت. بی شک یکی از بهترین راههای معرفی فرهنگ کشورمان استفاده از زبان فرانسه و هنرمندان فرانسوی برای معرفی متون ایرانی است. نمایش منطق الطیر عطار، مولانا، هزارو یک شب و ... از سوی رایزنی فرهنگی با این نگاه صورت پذیرفته است .
 
5. پخش مستند سنگ های باارزش ایران که توسط رایزنی فرهنگی و شبکه 5 تلویزیون فرانسه صورت پذیرفت، مورد استقبال فراوان قرار گرفت. حضور پاتریک ووآلو کارگردان، میشل تونلو از مورخین و متخصصین میراث فرهنگی در این برنامه، موفقیت هرچه بیشتر برنامه را به دنبال داشت.
6. معرفی کتاب هزار سال شعر شرقی توسط لیلی انور، توجه تعداد زیادی از ایران شناسان ، دانشجویان و اساتید را به هفته فرهنگی ایران جلب نمود.
7. علاقه مندان به فرش و موزه داران هم برنامه کلکسیونر معروف ، مار ک ای زاده در خصوص سمبول های فرش ایرانی را با علاقه دنیال نمودند.
8. کنفرانس معرفی جاذبه های توریستی ایران توسط خانم زری ماهوتی و اعلام یک سفر توریستی به ایران از سوی خانه فرهنگ از دیگر برنامه های خانه فرهنگ بود. سفر مذکور مورد استقبال واقع شد و در تاریخ اعلام شده صورت خواهد پذیرفت .
 
9. کنسرت موسیقی گروه شنبه زاده و کنسرت نی حسین انواری از دیگر برنامه های هفته فرهنگی بودند.
10. کارگاه خوشنویسی هنر جویان فرانسوی که در خانه فرهنگ ایران خوشنویسی را آموخته اند ، از برنامه دیگری بود که بسیار مورد توجه قرار گرفت.
 
تازه ها

 

مناسبتها

تصویرهای برگزیده

پیوندها